Aktiviteter på KVS

Enhet 1

NOVEMBER
22 Måndag 10:15 Bollspel 14:30 VR Glasögon
23 Tisdag 10:15 Sångstund 14:30 Cykla
24 Onsdag 10:15 Dans Afton 14:30 Högläsning
25 Torsdag 10:15 Spa stund 14:30 Taktil Handmassage
26 Fredag 10:15 Fredags Bio 14:30 Chokladprovning
27Lördag 10:15 Gudstjänst på tv 14:30 Quiz från kulturarkivet
28 Söndag 10:15 1 Advent – Vi tittar på gammal film 14:30 Glögg mingel med Julmusik
29 Måndag 10:15 Sitt Gymnastik 14:30 Målarstund
30 Tisdag 19:15 Samtal om Alfred Nobeldagen 14:30 Tipsrunda om Alfred Nobel

DECEMBER
1 Onsdag 10:15 Röstning av Luciakandidat 14:30 Sittgymnastik
2 Torsdag 10:15 Högläsning 14:30 Promenad
3 Fredag 10:15 Fredagsbio 14:30 Kultur Arkivet
4 Lördag 10:15 Puzzel 14:30 Sällskapsspel
5 Söndag 10:15 2:a Advent gudstjänst 14:30 Högläsning om advent
6 Måndag 10:00 Sjung & Le 14:30 Tema Finland Självständighets dag
7 Tisdag 10:15 Högläsning om luciahistoria 14.30 Sittgymnastik
8 Onsdag 10:15 Klä granen med boende 14:30 Måla egna julkort
9 Torsdag 10:15 Luciakröning 14:30 Dekorera pepparkakor- Pepparkakans dag
10 Fredag 10:15 Nobeldagen 14:30 Fredagsbio om Alfred Nobel
11 Lördag 10:15 Högläsning Kultur Arkivet 14:30 Filmstund- Tangons dag
12 Söndag 10:15 3:e Advent Gudstjänst 14:30 Glöggmingel
13 Måndag 10:15 LUCIATÅG med boende 14:00 Höganäs Dragspelsklubb
14 Tisdag 10:15 Pyssel smällkarameller 14:30 Högläsning
15 Onsdag 10:15 WR glasögonen 14:30 Promenad
16 Torsdag 10:15 Baka Mozartkulor 14:30 Sitt Gymnastik
17 Fredag 10:15 Fredagsbio 14:30 Högläsning om julen
18 Lördag 10:15 Spa/nagelvård 14:30 Kakans dag – fika med olika kakor
19 Söndag 10:15 Gudstjänst från Youtube 14:30 Puzzel
20 Måndag 10:15 Sittgymnastik 14:30 Promenad
21 Tisdag 10:15 Kortfilmens dag – se på kortfilmer 14:00 Inomhus tipsrunda
22 Onsdag 10:00 Julbön 14:30 Sångstund
23 Torsdag 10:15 HM Drottningens födelsedag 14:30 Klippans Karoke
24 Fredag 10:15 Julafton firas på traditionell sätt 17:00 Smörgåsbord med julmat
25 Lördag 10:15 Film 14:30 Film
26 Söndag 10:15 Gudstjänst på tv 14:30 Högläsning om Julen
27 Måndag 10:15 Sittgymnastik 14:30 Memoryspel
28 Tisdag 10:15 Temadag Filipinerna 14:30 Högläsning om julen
29 Onsdag 10:15 Målarstund 14:30 Högläsning om nyårstraditioner, hur firar man i andra länder
30 torsdag 10:15 Sittgymnastik 14:30 Målarstund
31 Fredag 12:00 Nyårsfest 14:30 Nyårsfilm      

Förenade Care aktivitet